PROCEDURA ZA PODNOŠENJE ŽALBE:
Shodno postojećoj zakonskoj regulativi, mentalno oboljelo lice smješteno u psihijatrijsku ustanovu, ima pravo da: „podnosi prigovore zaštitniku prava pacijenata, kao i nezavisnom multidisciplinarnom tijelu na način liječenja, dijagnostifikovanja, otpuštanja iz ustanove i povrede njegovih prava i sloboda; “.
Žalbe se mogu podnijeti u pisanom obliku, preko odgovarajućih kutija za žalbe smještenih na svakom odjeljenju pojedinačno. Razgovori sa članovima ovog tijela su povjerljivi i odvijaju se izolovano od osoblja odjeljenja. Osim toga, svaki pacijent, na lični zahtjev, ima i mogućnost da svoje primjedbe iznese stručnom kolegijumu ustanove koji se sastaje tri puta sedmično: ponedjeljkom, srijedom i petkom.
Po prigovoru pacijenta direktor ili zaštitnik prava pacijenata odmah, a najkasnije u roku od tri dana od dana podnošenja prigovora utvrđuje sve okolnosti i bitne činjenice u vezi sa navodima iznijetim u prigovoru i o tome obavještava podnosioca prigovora.
Radno vrijeme Zaštitnika prava pacijenata je svakim radnim danom od 07:00 do 15:00 časova.
ZAŠTITNICA PRAVA PACIJENATA:
ZAŠTITNICA PRAVA PACIJENATA:
Zdravstvena ustanova je dužna da organizuje rad zaštnitnice pava pacijenata.
Zaštitnice prava pacijenata je lice sa završenim fakultetom ili visokom školom zdravstvenog usmjerenja, psihologije, sociologije ili prava.
Zadatak Zaštitnice prava pacijenata je:
- da postupa po svim podnijetim prigovorima od strane pacijenata/kinja u roku od tri dana od dana podnošenja prigovora,
- da utvrđuje okolnosti i bitne činjenice u vezi sa navodima iznijetim u prigovoru i o tome obavještava podnosioca prigovora,
- da redovno vodi mjesečnu evidenciju o podnijetim prigovorima pacijenata i
- obavlja druge zadatke Zaštitnice prava pacijenata u skladu sa zakonskom regulativnom i propisima koji se odnose na zdravstvenu zaštitu pacijenata.